جستجو در سایت : جستجو در وب
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
درباره شهر|ارتباط با ما|نقشه سايت جمعه ٢٢ آذر ١٣٩٨

 

 

 
 
 
   
   
درباره شهر
 

 

سابقه تاریخی شهر دورود

شهر دورود یکی از شهرهای استان لرستان و مرکز شهرستان دورود می باشد . این شهر در جوار تلاقی دو رودخانه تیره و ماربره قرار گرفته و نام دورود در حقیقت معنای فارسی بحرین است .

 

عبور راه آهن سراسری تهران جنوب از این منطقه و نیز احداث و بهره برداری از کارخانه سیمان دورود در سال 1337 و صنایع نظامی و کارخانه فارسیت از عوامل عمده و حیات و توسعه شهر به حساب می آیند .

تاریخ انتصاب اولین شهردار برای دورود ، سال 1326 بوده است .

شهر دورود در شمال شرقی استان لرستان و منتهی الیه  دشت سیلاخور  واقع شده است . این شهر که بین 49 درجه  و 41 دقیقه طول شرقی و 33 درجه و 28 دقیقه عرض شمالی قرار دارد ، تقریبا جزء مناطق سردسیر ایران است . میانگین بارندگی شهر 650 میلیمتر است.

وسعت شهر دورود 1500 هکتار و جمعیت شهر بر اساس آخرین سرشماری 112000 نفر بوده است . فاصله آن تا خرم آباد،مرکز استان ، 86 کیلومتر میباشد . موقعیت دورود از نظر نزدیکی به اشترانکوه و همچنین قرار گرفتن در محور اصلی خرم آباد – اصفهان در حضور و استقرار عشایر کوچ رو این شهر و اطراف آن بسیار موثر بوده است . 

دورود در قالب شهرستان از شمال با شهرستان سربند استان مرکزی همجوار است ،در شمال غربی با مناطق روستایی شهرستان خرم آباد همسایه است و در جنوب و مشرق به بخشهای زز ماهرو از شهرستان الیگودرز و شهرستان ازنا منتهی می شود .

 

تاریخ انتصاب اولین شهردار دورود ،سال 1326 اعلام شده است .

 

موقعیت و جمعیت شهر دورود

         شهر دورود در شمال شرقی استان لرستان و منتهی الیه  دشت سیلاخور واقع شده است . این شهر که بین 49 درجه  و 41 دقیقه طول شرقی و 33 درجه و 28 دقیقه عرض شمالی قرار دارد ، تقریبا جزء مناطق سردسیر ایران است .

         وسعت شهر دورود 7/8 کیلومتر مربع است و فاصله آن تا خرم آباد 86 کیلومتر میباشد . موقعیت دورود از نظر نزدیکی به اشترانکوه و همچنین قرار گرفتن در محور اصلی خرم آباد – اصفهان در حضور و استقرار عشایر کوچ رو این شهر و اطراف آن بسیار موثر بوده است .

         دورود در قالب شهرستان از شمال با شهرستان سربند استان مرکزی همجوار است ،در شمال غربی با مناطق روستایی شهرستان خرم آباد همسایه است و در جنوب و مشرق به بخشهای زز ماهرو از شهرستان الیگودرز و شهرستان ازنا منتهی می شود .

 

 

 

روند جمعیت شهر دورود در مقاطع 10 ساله

1385

1375

1365

1355

1345     

                       سال        

112000

88152

62517

27261

14060

جمعیت

43/4

49/3

65/8

8/6

-

نرخ رشد

 

 

كشاورزي دورود :

در دشت حاصل خيز سيلاخور گندم ، چغندر ، محصولات باغي حبوبات و .... كشت ميگردد . جالب است بدانيد بعد از استانهاي شمالي بيشترين شاليزارها در اين منطقه قرار دارد . پوشش گياهي دورود شامل جنگلهاي بلوط گردو بادام گز صنوبر انجير پسته وحشي شقايق و ... ميباشد . بعد از استانهاي ساحلي بيشترين ماهي غزل آلا در شهر دورود پرورش مي يابد .

 

 

گويش مردم دورود :

پيشينه لرستان به كاسيتها از اقوام آريايي برميگردد . عصر مفرغ نشانگر عظمت فرهنگي هنري آنان در جهان باستان است

گويش لري و بختياري رايج ترين گويش در اين منطقه است .

 

اماكن متبركه :

معروفترين آنها :

-         امام زاده پيرعبداله در شرق روستاي عمارت واقع در جنوب دورود

-         امام زاده شاه پيروالي در روستاي درب آستانه بر سر راه درياچه گهر

-         امام زاده حمزه علي واقع در روستاي هندوكش

-         امام زاده زيدبن علي واقع در روستاي پيرآباد

 

مكانهاي تفريحي سطح شهر :

پارك آزادگان

پارك جنگلي و تپه شهدا

پارك دانشجو

مسجد و زائرسراي شبانه روزي حضرت ابا عبدالله الحسين

 

 
درباره شهر|ارتباط با ما|نقشه سايت
بازديدکنندگان اين صفحه: 14883 | بازديدکنندگان امروز: 32 | کل بازديدکنندگان: 265007 | بازديدکنندگان آنلاین: 1 | زمان بارگزاري صفحه: 0/9063 ثانيه