سابقه تاریخی شهر دورود

شهر دورود یکی از شهرهای استان لرستان و مرکز شهرستان دورود می باشد . این شهر در جوار تلاقی دو رودخانه تیره و ماربره قرار گرفته و نام دورود در حقیقت معنای فارسی بحرین است .

عبور راه آهن سراسری تهران جنوب از این منطقه و نیز احداث و بهره برداری از کارخانه سیمان دورود در سال ۱۳۳۷ و صنایع نظامی و کارخانه فارسیت از عوامل عمده و حیات و توسعه شهر به حساب می آیند .

تاریخ انتصاب اولین شهردار برای دورود ، سال ۱۳۲۶ بوده است .

شهر دورود در شمال شرقی استان لرستان و منتهی الیه  دشت سیلاخور  واقع شده است . این شهر که بین ۴۹ درجه  و ۴۱ دقیقه طول شرقی و ۳۳ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی قرار دارد ، تقریبا جزء مناطق سردسیر ایران است . میانگین بارندگی شهر ۶۵۰ میلیمتر است.

وسعت شهر دورود ۱۵۰۰ هکتار و جمعیت شهر بر اساس آخرین سرشماری ۱۱۲۰۰۰ نفر بوده است . فاصله آن تا خرم آباد،مرکز استان ، ۸۶ کیلومتر میباشد . موقعیت دورود از نظر نزدیکی به اشترانکوه و همچنین قرار گرفتن در محور اصلی خرم آباد – اصفهان در حضور و استقرار عشایر کوچ رو این شهر و اطراف آن بسیار موثر بوده است . 

دورود در قالب شهرستان از شمال با شهرستان سربند استان مرکزی همجوار است ،در شمال غربی با مناطق روستایی شهرستان خرم آباد همسایه است و در جنوب و مشرق به بخشهای زز ماهرو از شهرستان الیگودرز و شهرستان ازنا منتهی می شود .

تاریخ انتصاب اولین شهردار دورود ،سال ۱۳۲۶ اعلام شده است .

موقعیت و جمعیت شهر دورود

  • شهر دورود در شمال شرقی استان لرستان و منتهی الیه  دشت سیلاخور واقع شده است . این شهر که بین ۴۹ درجه  و ۴۱ دقیقه طول شرقی و ۳۳ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی قرار دارد ، تقریبا جزء مناطق سردسیر ایران است .
  • وسعت شهر دورود ۷/۸ کیلومتر مربع است و فاصله آن تا خرم آباد ۸۶ کیلومتر میباشد . موقعیت دورود از نظر نزدیکی به اشترانکوه و همچنین قرار گرفتن در محور اصلی خرم آباد – اصفهان در حضور و استقرار عشایر کوچ رو این شهر و اطراف آن بسیار موثر بوده است .
  • دورود در قالب شهرستان از شمال با شهرستان سربند استان مرکزی همجوار است ،در شمال غربی با مناطق روستایی شهرستان خرم آباد همسایه است و در جنوب و مشرق به بخشهای زز ماهرو از شهرستان الیگودرز و شهرستان ازنا منتهی می شود .

جمعیت شهری در سال ۱۳۸۵ در این شهر ۱۱۲,۰۰۰ نفر با نرخ رشد ۴۳.۴ بوده است

کشاورزی دورود

در دشت حاصل خیز سیلاخور گندم ، چغندر ، محصولات باغی حبوبات و …. کشت میگردد . جالب است بدانید بعد از استانهای شمالی بیشترین شالیزارها در این منطقه قرار دارد . پوشش گیاهی دورود شامل جنگلهای بلوط گردو بادام گز صنوبر انجیر پسته وحشی شقایق و … میباشد . بعد از استانهای ساحلی بیشترین ماهی غزل آلا در شهر دورود پرورش می یابد .

گویش مردم دورود

پیشینه لرستان به کاسیتها از اقوام آریایی برمیگردد . عصر مفرغ نشانگر عظمت فرهنگی هنری آنان در جهان باستان است

گویش لری و بختیاری رایج ترین گویش در این منطقه است .

معروفترین اماکن متبرکه

امام زاده پیرعبداله در شرق روستای عمارت واقع در جنوب دورود

امام زاده شاه پیروالی در روستای درب آستانه بر سر راه دریاچه گهر

امام زاده حمزه علی واقع در روستای هندوکش

امام زاده زیدبن علی واقع در روستای پیرآباد

مکانهای تفریحی سطح شهر

پارک آزادگان

پارک جنگلی و تپه شهدا

پارک دانشجو

مسجد و زائرسرای شبانه روزی حضرت ابا عبدالله الحسین